«Стать сыном своей земли, изучая многовековую историю и культуру"

10 февраля 2018 года юных любителей краеведения собрал Центр туризма, экскурсий и краеведения «Криница» г.Могилёва на олимпиаду «Развитие культуры в Могилёве в конце XVIII - начале XX веках», которая проходила на базе государственного учреждения образования "Средняя школа №6 г. Могилёва". Учащиеся Октябрьского района на перекрёстках эпох соревновались в эрудиции на знание особенностей светской и культовой архитектуры, ступеней развития печати и музеев. Особый интерес у ребят вызвал этап «Пребывание коронованных лиц».

На открытии учащимися 5-х классов школы был показан календарный обряд «Гуканне вясны»  (кружок «Юные фольклористы», руководитель Главшик Т.Г.).

По результатам олимпиады команда учащихся 10 класса нашей школы показала высокий уровень знаний и завоевала диплом 3 степени. Поздравляем победителей, которые гордятся нашими предками и богатым историческим и культурным наследием Приднепровского края!

Край, у якім я жыву

08.02.2018 года у школе прайшлі мерапрыемствы, прысвечаныя роднаму гораду. Прадстаўнікі 9 "А" класа пазнаёмілі вучняў з цікавымі месцамі Магілёва старажытнага, правялі віктарыну "Магілёў ваенны".

На другім паверсе быў аформлены стэнд з фотаздымкамі самых яркіх мясцін роднага горада, з цікавымі звесткамі пра Магілёў.

Настаўніца інтэграванага навучання Бердава А.А. пазнаёміла малодшых вучняў з цікавымі легендамі пра ўзнікненне нашага горада Магілёва. У гэты дзень вучні яшчэ раз дакрануліся душой да славутай гісторыі свайго роднага краю.

Сімвалы Беларусі

Беларускі чацвер 01.02.2018 быў прысвечаны сімвалам нашай краіны. Настаўніца біялогіі Бельская А.В. разам з вучнямі падрыхтавала цікавую выставу, на якой размясцілася інфармацыя пра прыродныя сімвалы Беларусі: бусла, зубра, васількі, лён, канюшыну, сасну і інш. А ў 7-8 класах вучні правялі віктарыну па беларускай дзяржаўнай сімволіцы. Дзці прадэманстравалі цікавасць да прапанаванай тэмы і добрае веданне сімволікі сваёй Радзімы.

Яны нарадзіліся зімой

25.01.2018 г. беларускі чацвер у нашай школе быў прысвечаны пісбменнікам-юбілярам, якія нарадзіліся зімой.

У бібліятэцы была наладжана выстава кніг М. Гарэцкага, В. Дуніна-Марцінкевіча, М. Чарняўскага. На стэндзе размясціліся таксама вершы Д. Бічэль, апавяданні А. Васілевіч.

Вучні старэйшых класаў разам з настаўніцай замежнай мовы Бельскай Т.М. прайшліся па класах з невялічкай прэзентацыяй, якая пазнаёміла школьнікаў з цікавымі звесткамі пра жыццё таленавітых пісьменнікаў.

Літаратурная гасцёўня

Чароўная, багатая прырода роднага беларускага краю натхніла не адно пакаленне пісьменнікаў і мастакоў на стварэнне цудоўных твораў.

Тэме прыроды ў розныя годы быў прысвечаны чарговы чацвер 18.01.2018 года ў нашай школе. Вучні восьмага класа разам з настаўніцай беларускай мовы Краўцовай Я.В. прыйшлі ў класы з цікавымі загадкамі і вершамі, звязанымі з порамі года. Таксама яны аформілі маляўнічы стэнд - літаратурную гасцёўню, на якім размясціліся цікавыя вершы і прыгожыя малюнкі пра родную прыроду, якая прыгожая ў любую пару года.

Было вельмі прыемна бачыць зацікаўленасць вучняў, уменне адказваць на роднай мове, жаданне размаўляць па-беларуску.

Беларускiя рамёствы

У чацвер 11.01.2017 г. вучнi нашай школы знаёмiлiся з беларускiмi рамёствамi. Вучнi 7 "А" класа аформiлi цiкавы стэнд з узорамi саломапляцення, ткацтва, вышыўкi.

Настаўнiк працоўнага навучання Сцяпанава Л.А. прапанавала выставы вырабаў народнай творчасцi: вучнi маглi пазнаёмiцца з цудоўнымi вышыўкамi, вырабамi з саломкi i паперы. Вучнi пачатковых класаў удзельнiчалi ў разгадваннi загадак пра прафесii.

У гэты дзень дзецi яшчэ раз упэўнiлiся ў тым, што на Беларусi багатая спадчына i вельмi таленавiтыя людзi.

"Са святам, дарагія!"

У апошні чацвер другой чвэрці 21.12.2017 г. вучні IX "Б" класа разам з класным кіраўніком Пахоменка В.В. наладзілі святочнае віншаванне на роднай мове. Напярэдадні Раства і Новага Года вучні школы, настаўнікі і прадстаўнікі адміністрацыі атрымалі шчырыя віншаванні ў выглядзе каляровых паштовак. Было вельмі прыемна і незвычайна прачытаць і пачуць цёплыя словы на роднай мове.

Акцыя "Са Святам, дарагія!" не пакінула нікога абыякавым і напоўніла чалавечыя сэрцы цеплынёй і дабрынёй.

Мая краіна Беларусь

Чацвер 14 снежня прайшоў у нашай школе пад назвай "Мая краіна Беларусь". Вучні мелі магчымасць пазнаёміцца з цікавымі звесткамі з рубрыкі "Ці ведаеце вы, што..." Навучэнцы старэйшых класаў прайшліся па кабінетах з цікавымі звесткамі пра Беларусь і беларусаў. З іх невялічкіх паведамленняў дзеці даведаліся, што наша мова вельмі самавітая, што Белавежская пушча - сусветная каштоўнасць. Іх увазе былі прапанаваны цікавыя звесткі пра Полацк, пра нашу абраднасць, сусветна вядомыя слуцкія паясы і інш. Інфармацыя захапляе навізной і ўзбагачае веды вучняў у галіне беларусазнаўства.

З любоўю да роднага слова

Чарговы чацвер 7.12.2017 г. прайшоў пад назвай "З любоўю да роднага слова".

І ў пачатковай, і ў старэйшай школе прайшлі мерапрыемствы, прысвечаныя роднай мове. Вучні 3 і 4-х класаў рабілі малюнкі да беларускіх вершаў пра мову і родны край. Старэйшыя вучні аформілі каляровы стэнд, размясціўшы на ім работы вучняў. Таксама дзеці прынялі ўдзел у конкурсе чытальнікаў вершаў пра родны кут. Вучні правялі акцыю "Я люблю родную мову", зрабіўшы выявы ў форме сэрца - сімвала любві і вернасці.

Кветкі Беларусі

У апошні восеньскі дзень 30 лістапада на фонеі першага бліскучага снегу ўспыхнулі яркія рознакаляровыя кветкі. Гэта не казка. Гэта чарговы дзень беларускай мовы ў нашай школе № 13. Сёння ён быў прысвечаны беларускім кветкам.

У фае школы радаваў вока маляўнічы стэнд з выявамі цудоўных кветак і цікавымі звесткамі пра іх. Вучням была прапанавана віктарына "Ці ведаеш ты беларускія кветкі". За правільныя адказы вучні атрымлівалі выявы розных кветак. Дзеці не толькі дакрануліся душой да прыгожага, але і мелі магчымасць паразмаўляць на мілагучнай роднай мове.