Дзень крыжаванак, рэбусаў і загадак

26032026031202603220Апошні чацвер 3-яй навучальнай чвэрці, 26 сакавіка, падказаў дзецям, як можна цікава і з карысцю правесці канікулы. Вядома, у разгадванні захапляльных крыжаванак, рэбусаў і загадак . Да гэтага дня найбольш  зацікаўленыя вучні самі рыхтавалі матэрыял: малявалі, знаходзілі ў інтэрнэце, у забаўляльнай літаратуры. Усе жадаючыя маглі прымаць удзел у разгадванні, бо матэрыялы размясціліся на стэндзе і былі даступныя кожнаму.

Прысвечана памяці нашага земляка, таленавітага паэта Аляксея Пысіна

190319031Чацвер 19 сакавіка быў прысвечаны памяці нашага земляка, таленавітага паэта Аляксея Пысіна. Вучнямі была аформлена насценгазета да 100-годдзя з дня нараджэння паэта. Таксама была зроблена падборка вершаў пра Магілёў А. Пысіна, якія выразна  прачыталі вучні. На ўроках былі праведзены інфармацыйныя хвілінкі, на якіх настаўнікі знаёмілі дзяцей з асобай нашага  вядомага  земляка.

На свеце без кахання жыцця няма

1203На свеце без кахання жыцця няма, ёсць толькі існаванне... Падтакім дэвізам прайшоў беларускі чацвер у нашай школе 12 сакавіка. Усе жадаючыя маглі атрымаць асалоду ад чытання вершаў і выказванняў пра каханне, якія былі размешчаны на дзвярах кожнага класнага кабінета.1203112033

Скарбы народнай мудрасці

050310503205033050345 сакавіка  для вучняў 7-8 класаў быра прапанавана гульня-віктарына "Скарбы народнай мудрасці". Вучні разгадвалі загадкі, дапаўнялі прыказкі, узгадвалі беларускія народныя святы, шукалі лішнія святы ў шэрагу прапанаваных, працавалі перакладчыкамі і атрымоўвалі за свае перамогі папяровыя кветкі-стыкеры, якімі потым упрыгожылі" чароўную вазу".

Свята беларускай песні

0503

27 лютага у школе паўсюль гучала беларуская музыка, бо гэты чацвер насіў музычную назву "Свята беларускай песні".  Нашы зорачкі з ансамбля"Крыніца" радавалі нас прыгожым выкананнем  літаратурных і народных песень, ад якіх на душы заўсёды становіцца цёпла і радасна

Са святам, дарагія абаронцы!

210221021Чарговы беларускі чацвер, 20 лютага адзначаецца напярэдадні свята Абаронцаў Айчыны. Мы не змаглі застаецца ў баку ад гэтай падзеі. Настаўнік гісторыі Лунёва Г. В. разам з вучнямі падрыхтавала віншавальны стэнд "Са святам, дарагія абаронцы!". На ім ў каляровым афармленні размясціліся віншаванні на роднай мове, звесткі пра гісторыю свята, паштоўкі. Кожны запыняе свой крок ля каляровага стэнда, каб прачытаць шчырыя радкі на беларускай мове.

Мой родны кут

13029У чацвер 13 лютага вучні нашай школы прызнаваліся ў любові роднаму краю. Мой родны кут, як ты мне мілы! Гэтыя вядомыя словы Якуба Коласа сталі дэвізам  дня. Вучні чыталі вершы пра родны край, пра сваю Бацькаўшчыну. Затым усе вершы  ў друкаваным варыянце былі размешчаны на дзвярах класных кабінетаў. Хай усе жадаючыя чытаюць цудоўныя радкі і ганарацца сваёй непаўторнай Радзімай з прыгожай назвай -  Беларусь.

Раслінны свет маёй краіны

03020302103022Так называўся сённяшні беларускі чацвер 6 лютага. Вучні мелі магчымасць пазнаёміцца з беларускай прыродай, даведацца пра адметныя назвы кветак і раслін. Таксама дзецям была прапанавана віктарына, хвілінка перакладчыкаў. Многа новых беларускіх назваў адкрылі для сябе як вучні, так і настаўнікі.

Пісьменнік і яго твор

32123211311Чацвер 30 студзеня быў прысвечаны беларускім пісьменнікам- юбілярам. На калідоры размясцілася каляровая інфармацыйная насценгазета пра юбіляраў. А ў класным кабінеце беларускай мовы вучні паўдзельнічалі ў інтэрактыве "Пісьменнік і яго твор". Дзеці з цікавасцю ўспаміналі пройдзеныя творы знаемых аўтараў, а таксама даведаліся пра новых пісьменнікаў - юбіляраў гэтага года.

Таямніцы роднай мовы

230138230148

23 студзеня сярод вучняў 5 классаў прайшоў конкурс знаўцаў беларускай мовы "Таямніцы роднай мовы". Вучні показалі свае веды, набылі новыя, паслухалі прыгожыя  народныя песні ў выкананні ўдзельникаў узорнага ансамбля " Крыніца"